Japonský čajový obřad s matchou

20.02. 2014 • Matcha 4102x

Společné pití čaje je v Japonsku velmi důležité, máločemu se přikládá tak velký důraz jako právě společnému pití čaje. Tohle je právě výsledek velké oblibenosti, tomu se už před několika stoletími těšila zenová filozofie. A právě díky tomu se tak k samotné přípravě matchy musí přicházet s velkou důstojností a pokorou. Samotný průběh japonského čajového obřadu, se tak opravdu ve slavnostních chvílích, může protáhnout až na čtyři hodiny. Nyní se společně podíváme na to, jak vlastně takový čajový obřad vznikl, k čemu vlastně čajový obřad slouží a podobně.

Na rozdíl od České republiky v Japonsku čaj není jen obyčený nápoj, který denně běžně konzumujeme. Samozřejmě, čaj má také v Japonsku své místo na denním talíři. Ovšem v Japonsku je pití čaje jedním ze smyslů života, a právě pití čaje se tak táhne celým životem člověka, na rozdíl od nás, kteří pití čaje nebereme jako smysl života.

V Japonsku si také váží všeho okolo, takže výraz jejich úcty k zenovým ideálům slouží právě tento čajový obřad. Právě pod taktovkou pečlivých pravidel, které obřad řídí od jeho prvních příprav až po závěrečné rozloučení s hosty, se vše odehrává, je to výraz úcty a respektu k druhým lidem a ke svým hostům. Podle toho, jakou pečlivost věnujeme právě našemu čajovému obřadu, podle toho se dá soudit více o našem vztahu k našim blízkým a k naší rodině.

Dvanácté století našeho letopočtu jsou tak známy první dochované zprávy o přípravě a servírování čaje matcha. Právě ve dvanáctém století tak na Japonské ostrovy matchu poprvé dováží budhistický mnich Myoan Eisai, ten si matchu zamiloval během svých dlouhých cest, kdy se vydával do Číny.

Spojení matchy a čajového obřadu se datuje asi někdy od patnáctého století, tehdy čajový mistr Murata Juko má své vlastní pojetí estetiky onoho obřadu.

V Japonsku se můžeme setkávat s čajovými obřady, které mají dvě varianty. Jedna varianta je chakai a je to kratší verze a co se týče času, rozhodně je to kratší verze a to o dost. Tento čajový obřad často volí pro ty bežné situace, během těchto běžných situací se může podávat lehké jídlo. Druhá varianta je Chaji, tato varianta má díky všem pravidlům delší průběh, součástí je také menu o čtyřech chodech, takže Chaji je právě ta varianta, která se může protáhnout až na čtyři hodiny.

Během čajových obřadů se matcha podává v obou podobách, které jsou považovány za ty hlavní. Hustší matcha, neboli koicha, tato matcha je kvalitnější třída a tím pádem také dražší, je podávána vždy a pouze a výhradně v jedné větší čajové misce. Tuto jednu čajovou misku mezi sebou všichni hosté sdílí, toto je pro Japonce symbol vzájemné úcty. Řídká matcha, neboli usucha je podávána v menších čajových miskách a každý host má pro sebe jednu čajovou misku. Dalším pravidlem čajového obřadu také je, že se z obou čajů jako první podává vždycky koicha.

Pravidla existují pro všechno, také je předepsáno jaké čajové nádobí slouží k přpravě jakého čaje. Chasak, speciální lžička na odměřování matchy, chasen, tradiční bambusová metlička, kterou rozmícháváme prášek a chawan. Pod názvem chawan si představte keramickou čajovou misku, v té se nápoj jak připravuje tak také pije. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Matcha'
Tipy na jiné články