Matcha - účinkuje proti rakovině?

01.01. 2013 • Matcha 5409x

U žen, které žijí v Asii se ukázálo, že u nich dochází k menšímu výskytu rakoviny prsu. Jako jedno z celé řady vysvětlení se tak může nabízet pití zeleného čaje, právě pití zeleného čaje bylo jako možné vysvětlení zkoumáno asi nejvíce. Konzumace zeleného čaje je totiž v Asii mnohem oblíbenější než v západních zemích. Spojení zeleného čaje a léčba rakoviny je známé, ovšem pokud chceme oficiální potvrzení, asi si ještě nějakou chvíli počkáme, mnohé studie ukazují, že zelený čaj je velmi dobrým pomocníkem v boji s rakovinou a je také skvělou prevencí. Ovšem nestačí jej pít jednou za čas, je potřeba pít zelený čaj pravidelně a také dostatečné množství. V poslední době se v těchto případech hodně vyskytuje čaj matcha. Právě jeden šálek matchy, svými účinky vydá asi za deset šálků běžného zeleného čaje.

Matcha je poměrně hodně známá a to především pro své skvělé účinky, má v sobě mnoho minerálů a také velkou spoustu vitaménů, které působí blahodárně na lidský organismus. Jsou to například vitamíny A, B, C, E, K to jsou nejdůležitější složky, které jsou přítomné v tradičním čajovém obřadu, tento čaj si však můžete připravit nejen formou tradičního čajového obřadu, ale i běžným způsobem a to každý den.

Různé analýzy, které se u matchy prováděly, zjistili, že kromě všech vitamínů a minerálů v matchě jsou rovněž obsaženy také katechiny, konkrétně velké množství. Katechiny jsou vlastně látky, které pracují jako silné antioxidanty, a s nimi je tu velmi mnoho různých účinky, které působí velmi dobře na naše tělo a na naše zdraví. Pokud je dostáváte do svého tělam pomůžou vám v prevenci onemocnění srdce a cév, fungují také jako prevence proti žaludečním vředům. A zhruba stejným způsobem působí na mnoho druhů nádorových onemocnění, látky účinkují preventivně. Společně s účinky matchy se spojuje asi nejčastěji rakovina tlustého střeva.

Klinické studie nám ukazují, že zde může existovat jistá souvislost mezi pravidelným pitím zeleného čaje, který je silnější, a mezi snižením rizika rozvoje rakoviny jícnu. Kromě jiného katechiny, které jsou přítomny v matche umějí snižovat možné riziko výskytu mutací v lidském těle, ovšem je potřeba zdůraznit, že se jedná o doplněk léčby ve formě zeleného čaje, ne o léčbu samotnou zeleným čajem.

V čaji matcha je mnoho katechinů, jako první se můžeme zmínit o katechinu EGCG. EGCG kromě již výše zmíněných účinků umí zmírnit a potlačit účinky volných radikálů, které na tělo působí. Mezi tyto volné radikály můžeme zařadit například ultrafialové záření, látky, které poškozují buněčné DNA, radioaktivní látky a podobně. Katechin EGCG tvoří asi šedesát procent a to z celkového obsahu všech katechinů, které jsou v matchi přítomny. I díky tomu je matcha tolik ceněná jako prevence proti mnoha onemocněním.

Staré japonské rčení praví, že pokud je někdo nemocný rakovinou, poté denně musí vypít deset šálků zeleného čaje. Dnešní medicína toto rčení víceméně podporuje, ovšem v počtu šálků již není tolik přísná. Uvádí se, že jako prevence stačí, když člověk denně vypije asi čtyři až sedm šálků zeleného čaje. Pokud se vám i toto množství nezdá, můžete zvolit právě matchu. Právě matcha, přesněji jeden šálek matchy obsahuje mnohem více blahodárných látek než obyčejný zelený čaj a to asi desetinásobně více.

Pokud nejste úplnými fandy zeleného čaje a jeho chuť pro vás není to pravé ořechové, pomůže matcha, v ní se nachází pomocná ruka v prevenci rakovinných nemocí. Tím vám hodně pomůže, denně proto nebudete muset pít mnoho a mnoho šálků denně, postačí pár deci každé ráno, a právě tyto deci si můžeme zamíchat například do džusu či někam jinam. Tímto příjemným způsobem do sebe dostanete plno blahodárných látek, a nemusíte se „týrat“ pitím zeleného čaje, který vám nechutná. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Matcha'
Tipy na jiné články