Ginkgo Biloba čaj a účinky na zdraví

20.03. 2013 • Čaje 7483x

V dnešní době je velmi oblíbená Ginkgo Biloba, právě i Bilobu můžete znát pod názvem Jínan dvoulaločný. Je to v podstatě klasický strom, je to jeden z druhů jínanu. Strom je velmi bohatý na svou minulost, dokonce se strom objevoval v období před 300 milióny lety, takže jeho historie je opravdu velmi daleká. Jako vše prochází určitým rozvojem, také i ginkgo procházela velmi dlouhým rozvojem a vývojem. Pozoruhodné je, že jínan dvoulaločný z Ameriky zmizel asi před sedmi milióny let, z Evropy jínan dvoulaločný vymizel asi před třemi milióny lety. Ginkgo biloba tak se pěstuje v jihovýchodní Číně, pěstuje se pouze v malém okruhu a na pěstování je tato rostlina poměrně náročná.

Co se týče vzhledu, ginkgo biloba  je velmi pěkný strom. Pokud jej vidíte jen tak zběžně, rozhodně si může laik velmi jednoduše splést jínan dvoulaločný s běžným listnatým stromem, ovšem skutečně tento strom je zařazen v třídě jehličnanů. Fyziologicky jsou totiž listy podobné jehličí. Rostlina je nahosemenná a nemá vůbec žádné květy a vůbec žádné plody. Tudíž vajíčka, které strom má nejsou nijak chráněna a bráněna. Jínan dvoulaločný roste až do výšky čtyřiceti metrů, větve má vodorovně odstáté.

Jínan dvoulaločný roste velmi pomalu, je potřeba si na něj zkrátka počkat. Pokud vezmeme průměr, za rok vzroste asi jen o třicet centimetrů, nejlépe se mu daří v teplé oblasti. V Japonsku dokonce mají strom, který je údajně nejstarší v Japonsku, je údajně starý přes 1200 let. Chceme-li jínan dvoulaločný rozmnožovat, jde to poměrně jednoduše a to s pomocí výsevu semene nebo také výsevu nevyzrálých řízků, právě nevyzrálé řízky se získavají v červenci či v srpnu, následně se zasadí do pařeniště. Pokud pojedete do zahraničí, budete mít možnost vidět tento strom jako okrasný, v zahraničí je to totiž oblíbený strom v architektuře. V Japonsku je oblíbený v umění a Čína tento strom používá dokonce v kuchyni.

Ginkgo biloba je možné využívat ve velmi velké míře, je mnoho věcí, na co je dobré ji využít. Velmi známá je ginkgo biloba především ve farmakologickém využívání. Ginkgo biloba pomáhá napříkald jako prevence proti mozkovým příhodám, proti otokům mozku nebo proti infarktu. Ginkgo bilobu je dobré také využívat pokud trpíte poruchami paměti, u Alzheimerových chorob, při impotenci, při pískání v uších, při nedokrvení nohou, při hluchotě a také při závratích. Ginkgo bilobu můžete využívat jako tinkturu či jako vařený odvar. V medicíně se užívá k léčení astmatu, k léčbě senility, k omrzlinám, při kašli nebo při zažívacích problémech.

Ovšem jínan dvoulaločný nemá své zastoupení jen v medicíně nebo v kosmetickém průmyslu, své místo má také v literatuře. Jínan se vyskytuje v knize Jaroslava Foglara Stínadla se bouří, a právě v této knize se jedna skupina jmenuje Uctívači ginkga. Foglar nebyl jediný, kdo ginkgo použil ve svém díle, Johann Wolfgang Goethe si ginkgo bilobu taky velmi oblíbil. Napsal báseň Ginkgo biloba, vzhled stromu a listí totiž spisovatele velmi inspirovalo.

Dnes si jínan dvoulaločný můžeme obstarat v nejrůznějších podobách. My doporučujeme listy z tohoto stromu, jedná se o čistou variantu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Čaje'
Tipy na jiné články