Na kvalitu u porcovaného čaje zapomeňte

05.05. 2014 • Čaje 4585x

Mnoho let se traduje, že jako skutečně kvalitní čaj je jenom ten, který je připravován ze sypaných lístků, ne z nálevového sáčku, tento názor však dnes už neobstojí prakticky nikde, ani u těch zkušenějších čajových milovníků. Jako nejlepší věc, která toto tvrzení podporuje je pestrá nabídkačajů v sáčcích, které jsou z japonské provincie. Problém tak nespočívá v tom, že je to nálevový sáček, ale spíše v tom, jaká je kvalita čaje, který se ukrývá v tom čajovém sáčku a také ve způsobu přípravy tohoto čaje.

I tak jsou však patrné určité rozdíly. Jeden z rozdílů je v tom, které čajové nádobí bude pro kterou formu podávání čaje ten nejvhodnější. Čajové sáčky jsou vhodné pro sklo či porcelán, nerez, pokud chcete vařit čajové sáčky, vyhýbejte se nádobí ze slitin či nádobí, které obsahuje měď. Není to o zdravotním riziku, to zde nehrozí, spíše se jedná o chuť čaje a tak je poměrně dost důležitá. Pokud jste zvyklí nosit si čaj z domu v termosce či jedete na hory a chcete se zahřát, připravte čaj v konvici a do termosky jej přemistěte, až bude hotový.

Existuje mnoho pověr a možná také reklamních triků, které tvrdí, že na tvaru čajového sáčku záleží, že poté budete cítit lepší chuť čaje, to opravdu tak není, na chuť nemá vůbec žádný význam, zda bude čajový sáček kulatý či hranatý. K zamyšlení je, ale to, z jakého materiálu je čajový sáček vyroben, zkušení milovníci čaje se shodují, že pokud je čajový sáček papírový, můžou se někdy vylučovat jisté nežádoucí účinky, toto riziko není u čajových sáčků, které jsou hedvábné.

Pojďme už k samotné přípravě čaje. Jako první je ptořeba myslet na to, že čaj není dobré připravovat ve studené konvici. Pokud je naše konvice studená nerozvine se pořádně chuť čaje a to z celkem jednoduchého důvodu, horká voda, kterou do studené konvice nalijete, brzy vychladne.

Je jedno, jaký čaj máte v konvici, vždycky jej zalejete vroucí vodou, což je chyba. Tento postup je dobrý pro přípravu černého čaje, ale pro čaj zelený a pro čaj bílý už toto vhodné není, tyto čaje je potřeba zalévat vodou, která má teplotu jen 80 °C, nemusíte složitě teplotu měřit, stačí zhruba jednu minutu nechat vroucí vodu stát. Teplota se začně blížit k osmdesáti stupním a jak se to pozná, poměrně jednoduše, hladina vody se začne jemně hýbat. První bublinky, které uvidíme, ukazují teplotu osmdesátpět stupňů.

Navíc, vodu k varu přivádíme vždy tu, která je v konvici nová a čerstvá, nedávejte vařit tu vodu, která už v konvici nějakou dobu stojí.
Zaměřte se na dobu louhování, je dobré jí dodržovat co nejpřesněji, právě díky tomu, že pohlídáte přesné louhování nápoje, zajistíte, že se nezačnou louhovat také třísloviny, díky tříslovinám pak čaj může zhořknout, což nikdo nechce.

Mnozí také mačkají čajový sáček ve snaze vytřískat z něj úplně vše, co v něm je. Důelžité látky však v čaji už jsou a tím, že sáček budete mačkat, nic navíc nedostanete.

Pokud chcete do svého čaje dávat citrón, udělejte to až na samotný závěr, jakmile dáte do čaje citrón, jiné látky už se nedostávají ze sáčku do čaje.

Pokud si svůj čaj připravujete pečlivě a poctivě, obvykle lidé ani nepoznají, zda je čaj z čajového sáčku nebo je to sypaný čaj. Záleží totiž na dodržování teploty vody, doby louhování a podobně.

Pytlíkové čaje jsou povětšinou z čajových plantáží na Cejlonu (Srí Lanka), ty tak nejsou příliš kvalitní. Pokud to jen trošku jde, dejte přednost čajovým sáčkům, které jsou z Japonska. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Čaje'
Tipy na jiné články