Rooibos - léčivý čaj nečaj

14.10. 2013 • Rooibos 3069x

Snad asi každý milovník čaje se už setkal s rooibosem a to už před nějakou dobou, ovšem rooibos považujeme za čaj jen asi v uvozovkách, není to úplně čaj. Rooibos je jihoafrického původu a je z keře aspalathus linearis, možná však jeho příprava, jeho zdravotní účinky, jeho chuťpřipomínají klasický čaj. Dnes už však rooibos můžeme najít ve všech dobrých čajovnách, v obchodech, kde se specializují na prodej čaje, v e-shopech a dnes už jsou rooibosy dostupné i v supermarketech. Můžeme se s rooibosem setkávat také pod názvem červený čaj.

Rooibos je k dostání ve dvou podobách a to v čajových sáčcích nebo také v sypané podobě, která je klasická. Tradiční varianta rooibosu je jen jednou z mnoha, můžete si dopřávat také rooibos ochucený, například s vanilkou, s medem, s kakaem, s broskví nebo také s různými druhy ovoce.

Obrovská výhoda rooibosu je, že neobsahuje žádný kofein na rozdíl od klasických čajů, které jej obsahují. Právě díky této obrovské výhodě je rooibos vhodný pro všechny, kteří se kofeinu chtějí vyhnout a ať je to ze zdravotních důvodů, z osobních důvodů a podobně. Díky tomu, že neobsahuje kofein ne rooibos vhodný také pro děti.

Připomeňme si však, že to není jen díky absenci kofeinu, proč se rooibos těší oblibě v čajovnách a také v domácnostech. Velkou míru podílu na tom má také fakt, že pokud rooibos pijete pravidelně, má velmi pozitivní účinky na lidský organismus a lidské zdraví.

Rooibos obsahuje hodně minerálů, pomáhá při shazování kilogramů, při nespavosti, při psychickém vyčerpání, při únavě, při bolestech hlavy. Takové jsou jen některé účinky, které sebou pití rooibosu přináší. Náš kontinet přichází do styku s rooibosem víc jak jedno století.

Laboratoře západního světa se velmi usilovně snažili o různé vědecké práce, ovšem příznivé účinky nejsou jen výsledkem těchto prací. Skutečnost je ovšem jiná, aspalathus linearis je totiž už dlouhá staletí oblíbená přísada, která se používala už v tradiční medicíně jižní Afriky. Právě zde máme také možnost se potkávat s prostředky, které pomáhají proti astmatu, proti kolice, proti problémům se srdcem, proti alergiím a podobně.

Výsledky, které se ukazují tak jsou hlavním motivem pro to, aby se rooibos dal zkoumat, jaké efekty má dál na lidské zdraví. Kromě antioxidantů v rooibosu nacházíme také látky, které posilují imunitní systém člověka.

Některé studie také dále dokazují, že v budoucnosti by mohl rooibos být velmi nápomocen v boji s rakovinou, některé látky, které keř obsahuje, podle všech informací mohou rakovinné bujení zpomalit. Rozhodně si však nemyslete, že pokud budete popíjet pravidelně rooibos, rakovina se vám vyhne a je to dostatečná prevence, to tak není.

Rooibos je také platný v kosmetickém průmyslu, jeho extrakt můžeme aplikovat na lidskou kůži, díky této aplikaci tak můžeme zpomalit celkové procesy a projevy stárnutí, což je rozhodně také velmi užitečné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rooibos'
Tipy na jiné články