Yerba maté - zdravotní účinky

16.11. 2013 • Yerba Maté 8357x

Yerbu maté znají jihoameričtí indiáni již velmi dlouhou dobu, stovky možná i tisíce let je yerba dobře známá. Tradiční medicínu si totiž není možné představit, aniž by v ní nefigurovala velmi dominantně právě yerba maté, což jsou vlastně lístky cesmíny paraguayské, v tradiční medicíně je to zkrátka a dobře základ. Historie yerby maté v tradiční medicíně je velmi dlouhé, ovšem vědecké doložení pozitivních účinků zase tak dlouhou historii nemá, vědecké poznatky totiž jsou známé poměrně nedávno. Osmdesátá léta dvacátého století tak západní věda má již dost důkazů právě o léčivých účincích yerby maté. Yerba maté tedy funguje jako antioxidant, pomáhá v prevenci s rakovinnými buňkami, pomáhá také zahánět hlad, čili vám pomáhá v boji s nadbytečnými kilogramy, pomáhá rovněž odplavit únavu.

Tento tradičné indiánský nápoj v sobě ukrývá rovněž velké množství nejrůznějších vitamínů a nejrůznějších minerálů, není tak divu, že v Argentině je yerba maté nejrozšířenějším lidovým pitím. Yerba obsahuje různé vitamíny například vitamín A, vitamín B, vitamín C, minerály například vápník, zinek nebo železo a samozřejmě mnohé jiné, pro všechny účinky, které maté má tak asi nikoho nepřekvapí, když je yerba maté i dnes považována za jednu z nejsilnějších díky účinkům.

Pokud byste dnes některým indiánům vypočítávali, jaké všechny účinky yerba maté má, rozhodně je to nijak nenadchne. Oni sami totiž už ví, jaké účinky yerba maté má. Yerba maté může i v dnešní době v našich končinách představovat nápoj, který není až tak úplně známý, tudíž je dobré si ve stručnosti připomenout, osvěžit a shrnout, jaké účinky má yerba maté na lidské tělo. Shrneme si alespoň ty účinky, které rok co rok lidé v České republice a v Slovenské republice rozšiřují.

Jako první si uvedeme odstranění únavy a potlačení pocitu hladu, to yerbě maté vysloužilo velmi vysokou popularitu. Ruku v ruce s potlačením hladu jde také to, že yerba maté je velmi často využívána v boji s nadbytečnými kilogramy. K dispozici máme také různé studie, které ukazují, že pravidelné popíjení yerby maté umí snižovat intenzitu, ukládání tuků v lidském těle. Podobným způsobem dokáže snižit hladinu cukru v krvi člověka.

Pravidelné popíjení yerby maté ovšem je vhodné pro vaše tělo i ve chvílích, kdy nepotřebujete hubnout. Nápoj v sobě má také deriváty kofeinu, právě díky tomu je yerba maté vhodná pro zahnání úvany a taky pomáhá tělu vzchopit se a chvíli ještě pracovat. My doporučujeme poměrně oblíbené maté Sunflower, cenově výhodné CBS Naranja a pražené maté.

Yerbě maté se dostává velké pozornosti ve spojitostech s možným účinkem snižování cholesterolu v krvi. Studie, kterou si objednala jedna americká asociace, která se zabývá zdravím srdce, ukazuje, že tři šálky yerby maté denně, po dobu asi čtyřiceti dní a yerba a její účinky vám pomohou poměrně dost snížit hladinu vašeho cholesteroli.

Závěrem se ještě zmíníme o jednom zjistění, které proběhlo poměrně nedávno. Vědci z Illinois, kteří prováděli klinickou studii totiž potvrdili, že yerba maté pomáhá v prevenci boji s rakovinou, ale pomáhá i během samotné léčby rakoviny tlustého střeva. Pro země střední Evropy je to poměrně dosti aktuální. Studie, které jsou dostupné totiž velmi zřetelně ukazují, že nápoj, který se připravuje z lístků cesmíny paraguayské, tlumí záněty postižených tkání, ovšem společně s tím, také dochází k likvidaci buněk, které jsou zasaženy rakovinným bujením.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Yerba Maté'
Tipy na jiné články