Jak připravit rooibos čaj

06.01. 2013 • Rooibos 8892x

Přípravu rooibosu povyšují na umění a to na celém světě i v těch nejzapadlejších kavárničkách. Je potřeba odměřit přesné množství čajových lístků, které jsou sušené, nesmí jich být ani o trošku víc. Louhovat přesně tak, jak je potřeba, ani víc ani míň, rooibos musí rozvinout svou plnou chuť. V tuto chvíli vám v oné kavárničce donesou váš nápoj a vy si jej můžete užít, jak chuť tohoto čaje tak také krásnou červenou barvu. Zásady, jak se správně vaří rooibos jsou zde již stovky let, s trochou praxe a cviku se i vám podaří uvařit velmi lahodný rooibos, musíte se jen držet pár pravidel a vše se podaří.

Jihoafrické zvyklosti podávají rooibos velmi silný a také společně s mlékem a dostatkem cukru. Mlékem se u rooibosu nikdy nešetří, dokonce se v určitých kruzích nedostatek mléka může považovat za hrubou urážku až někdy za zločin. Samozřejmě, nic se nemá přehánět a to platí i u rooibosu a mléka, pokud rooibos ochutnáte a trošku vám chutná po železe je jasné, že jste to s množstvím mléka přehnali.

Začátečníci nemusejí mít strach, že příprava rooibosu je složitá, že si s ní neporadíte. Ona právě základní varianta přípravy rooibosu je poměrně jednoduchá a prostá. Spíše jednu vrchovatou lžičku rooibosu a tuto lžičku zalejeme vroucí vodou. Louhovat rooibos jej necháme přibližně asi tři až pět minut. Myslete na to, že je pro přípravu rooibosu opravdu velmi důležité, aby nádoba, ve které se rooibos louhuje, byla celou dobu louhování pořádně zakrytá. Právě tímto zakrytím se totiž zabrání, odpařování silic z čaje, a právě tyto silice jsou poměrně důležitým prvkem pro výsledné aroma a pro výslednou chuť čaje.

Docela dobré připomenutí pro vás je, že rooibos neztrácí své kvality, jak dlouho louhujeme rooibos je tak vždy jen otázka toho, jak to chcete přímo vy. Jestliže chcete zemitou chuť rooibosu a velmi tmavé zbarvení čaje, louhujeme jej až do doby, než nám čaj vystydne. Nemusíte mít tak obavy, jako u jiných druhů čaje, že se nějak změní chuť, že vám čaj může zhořknout a podobně.

V Jihoafrické republice dokonce nechávají rooibos louhovat tak dlouho, dokud se barva nezmění v temně růžovou.

Tradiční jihoafrický rooibos chutná obvykle trochu jinak, než takový rooibos, který si můžeme připravit v pohodlí domova a můžete se ono tajemství dozvědět z pamětí milovníků rooibosu, kteří vyrůstali přímo v Jihoarfické republice. Toto tajemství se možná jeví jako poměrně nepodstatné, rozdíl je v tom, že si svůj rooibos nepřelijete vroucí vodou, ale stejnou dobu ho vaříte na plameni a po celou dobu vaření jej k tomu mícháte. Horká voda, kterou nalijete do šálků tak má tendenci rychle chladnout, pokud čaj připravujete na sporáku, je jisté, že se vaše čajová směs prohřeje kompletně celá, do vašeho nápoje se tak uvolní úplně vše, co se uvolnit ze směsi má a díky tomu, má čaj rooibos onu vyjmečnou a jedinečnou chuť a sílu. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rooibos'
Tipy na jiné články