Příprava čaje matcha

04.03. 2013 • Matcha 3026x

Japonský čajový obřad je nutné provést správně, pokud jej chcete správně provést rozhodně se tento čajový rituál neobejde bez kvalitného chawanu, což je speciální čajová miska, původ této čajové misky se tak může zařadit do šestnáctého století. V této době totiž čajový mistr Sen Rikyu, což byl nejslavnější japonský čajový mistr, tak právě on přišel s tvarem, tento tvar je už napořád zapsán v dějinách čajového nádobí. Chcete mít doma tu nejzajímavější matchu? Nesmíte proto zapomenout k matche si pořídit také vhodný chawan. Tradiční čajový obřad, tedy jeho pravidla říkají, že je velký hřích pít matchu z něčeho jiného než právě z chawanu.

Archeologické nálezy, které se týkají matchy také ukazují, že společně s první matchou dorazil i také samotný chawan a to ze starověké Číny na Japonské ostrovy, lze se tedy domnívat, že dorazili oba společně. Právě chawan dorazil do Japonska jako speciální nádoba, a právě tato nádoba umožňuje, aby se její jedinečné aroma a chuť mohly pořádně a zcela přirozeně rozvinout. Japonská čajová kultura poměrně brzy na to mění původní čínský tvar chawanu, postupně se tak dostává na slunce škola čajové keramiky.Výsledkem se stávají klasické misky tenmoku, ty jsou neodděleně spjaté s ranými japonskými dějinami tohoto zeleného práškového čaje.

Sen Rikyu během šestnáctého století začíná pátrat po novém tvaru čajové misky, po takovém, který byl mnohém lepší a více tak korespondoval s filozofií Wabi. Asi ta nejdůležitější zásada je v první řadě asi smysl, pro krásu a pro uznávání krásy v jednoduchosti. Ona tak i samotná čajová miska by měla být jednoduchá a právě tato jednoduchost by měla být ve tvaru misky a na povrchu misky.

Čajový mistr Sen Rikyu nalézá všechny své ideály v práci, kterou má na svědomí korejský keramický mistr Raku Cho-Jiro. Čajová miska, která je určená a navržena speciálně pro pití matchy, tak záskává jméno raku a to po svém tvůrci, na jeho počest. Je dobré si ještě uvědomit, že právě různé nádobí, které je z dílky pokračovatelů Raku Cho-Jira je k dostání i dnes. Ovšem momentální kolekce jsou velmi těžko sehnatelné a také jsou velmi drahé, takže je potřeba i tohle vědět.

Právě ve své filozofii Sen Reikyu velmi přísně sleduje to, aby chawanu obloukem vyhnula i ta nejmenší zdobnost. Vždy vyžadoval, aby hrany chawanu byly co možná nejjemnější a, aby také jeho tvar byl co nejjednodušší. V příběhu chawanu figuruje i další důležitá osoba a to učedník Sena Reikyu, tedy Furuta Oribe, ten však musí posečkat se svými myšlenkami až do Rikyuovi smrti, teprve po ní tak realizuje své vlastní idee. Právě po smrti Sena Reikyu se objevují úplně poprvé chawany, které jsou zdobené kresbami a třeba také glazurou v kontrastních barvách. Pokud holdujete raději zdobnějším věcem, ptejte se po stylu Orbie. I tyto zdobné chawany jsou k dostání i v dnešní době.

Je zde otázka, jak tedy poznat ten správný chawan, který se hodí pro váš čajový obřad? Je potřeba myslet na několik důležitých zásad, a jednoduše z nich neslevit. Právě díky neslevování ze zásad si zaručíte maximální požitek z čerstvě připraveného zeleného prášku.

Jako první je potřeba myslet na to, že uvnitř chawanu musí být vše dokonale jemné, jemné musejí být i okraje chawanu. Díky tomuto kroku tak máte jistotu, že se matcha velmi dobře dokáže rozmíchat, v rýhách a nedokonalostech by tak mohl čajový prášek zůstávat a to není dobré.

Jako druhá zásada je stále vybírat takový chawan, který sedí k vaší podložce či k vašemu stolku a to tak, že musí sedět dokonale. Pokud se tak nestane, hrozí vám, že při samotném míchání matchy dost rozlijete, což nechceme. Je poměrně pravděpodobné, že pokud máte nestabilitu u chawanu, vaše matcha se rovnoměrně nerozmíchá, a to má velmi negativní vliv na konečné konzistenci vašeho nápoje. Pro milovníky matchy je dobré dodat, že chawany se můžou také lišit tím, pro jaké roční období jsou určené, podle toho má také chawan jiný tvar. Širší a nižší chawany jsou vhodné pro letní měsíce, vysoké a úzké chawany velmi dobře drží teplotu, a právě díky tomu jsou vhodné pro zimní roční období.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Matcha'
Tipy na jiné články