Yerba maté čaj

01.01. 2013 • Yerba Maté 5112x

Yerba maté je nápoj, kterému jsou lidé v mnohém vděční, to zejména za rozšíření a to patří díky indiánům, kteří žili v tropických praselích a díky nim dnes můžeme pít yerbu maté. V Latinské Americe je yerba maté ekvivalentem čaje a kávy, yerba maté má kromě stimulujících účinků také další účinky, které jsou pro lidské tělo velmi zdravé a prospívají tělu. Yerbu maté pijí holywoodské stars, které chtějí mít nějaké to kilo dole, či třeba jej popíjel Charles Darwin, aby se jím povzbudil. Yerba maté pochází z Jižní Ameriky , je to bylinný nápoj a ač se to nezdá, yerba má mnoho tváří. Pokud hledáte, jak do těla dostat chybějící energii, vitamíny a podobně? No právě potom, je yerba maté tou pravou volbou přímo pro vás.

Legenda tvrdí, že maté lidé získali od Bohů, kteří tak vyjádřili poděkování za záchranu před zvířetem a za pohostinnost. Indiáni využívali maté jako zdravotní a společenský rituál, a právě jeho využití sahá až do daleké minulosti, maté se ovšem začalo produkovat ve velkém na počátku dvacátého století.

Yerba maté představovala již odedávna způsob, jak přečkat nepříznivé období pro indiány, kdy měli hlad, byli bez energie a podobně, právě yerba maté poskytuje tělu energii, bystří lidskou mysl a zahání hlad.

Maté se do Evropy dostalo na konci šestnáctého století, kdy byly podnikány první objevitelské cesty k jižní Americe, ve vnitrozemí indiáni hostili své hosty podáváním šálku maté, právě šálek maté je odedávna označován jako symbol přátelství.

Zajímavé je, že naprostá většina produkce yerby maté pochází pořád z míst, kde se kultivace yerby maté objevila poprvé, mimo Latinskou Ameriku je největším konzumentem maté právě Sýrie i když je yerba celosvětově oblíbená již pár let. K těmto zemím se přidala Brazílie a je nyní jedním z největších producentů yerby maté.

Maté - účinky na zdraví

Yerba maté se chlubí velkou řadou velmi zajímavých účinků, které působí pozitivně na lidské zdraví, a to ve všech svých podobách. Je zdrojem mnoha minerálů a mnoha vitamínů, jsou to například vitamíny A, B či C. Yerba maté má v sobě také antioxidační účinky, právě tyto účinky jsou často srovnávány s účinky pití zeleného čaje. Maté má také schopnost snižovat cholesterol v krvi, tedy hladinu cholesterolu. Právě toto snižování je nápomocno v prevenci onemocnění srdce.

Ovšem maté také dokáže utlumovat pocity hladu, s tím mají zkušenosti i indiáni. Zároveň yerba dokáže také účinně pomoci v boji s váhou, pomáhá snižovat hmotnost.

Ovšem ty hlavní důvody, kvůli kterým je yerba maté stále nejoblíbenějším nápoje v zemích jako Argentina, Paraguay či Uruguay jsou trošku odlišné. Nápoj, který se připravuje z čajových lístků a stonků cesmíny paraguayské dokáže zahnat pocity únavy, stimuluje lidské tělo k větším výkonům a je to také jeden způsob, jak si odpočinout a vychutnat si chvíle, které trávíte buďto sami, častěji však chvíle s přáteli.

V dnešní době yerbu maté dostanete také v čajových sáčcích, takže si yerbu můžete dávat v práci, na cestách a podobně. Častěji se však yerba maté pije z kalabasy, což je nádoba, která je vytvářena z vydlabané dýně. Do kalabasy poté dáváme bombillu, což je jakési brčko, kterým se yerba popíjí, kalabasa koluje mezi přáteli a je tak přirovnávána k dýmce míru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Yerba Maté'
Tipy na jiné články