Příprava maté čaje

13.01. 2014 • Yerba Maté 7297x

Příprava a samotné popíjení yerby maté jsou opravdu rituálem, který má všechny náležitosti, to vám odsouhlasí každý zkušenější milovník tohoto nápoje. Jihoameričtí indiáni tak odnepaměti srovnávají posezení s přáteli u yerby maté a pohostinnost, právě jihoameričtí indiáni se mohli pochlubit tím, že yerbu maté pro svět objevili právě oni. Naplno si tento nápoj vychutnáváte až tehdy, pokud jste spolu s přáteli, to poznáváte sílu tohoto nápoje, navíc každý jeden doušek maté do těla dodává energii a působí blahodárně na lidské tělo. Je potřeba alespoň trošku znát pravidla, která jsou určující pro správnou přípravu yerby maté. V nadcházejících řádcích se tak o těchto pravidlech dozvíte více.

Příprava nápoje z cesmíny paraguayské, tedy z jejich lístků má svou tradici, která je zakořeněná hluboko v minulosti, v Jižní Americe je yerba maté považována za jeden z nejrošířenějších lidových nápojů, a právě s tímto lidovým nápojem se v některých oblastech Argentiny můžeme setkat opravdu v každém koutě.

Není se tak čemu divit, když u tohoto nápoje existuje přesná etiketa, která má přesná pravidla pro servírování a pití yerby maté. Nyní se však zaměříme jen na popis přípravy yerby maté. Takže si můžete yerbu maté vychutnávat v pohodlí domova, na chalupě, na dovolené či někde na samotě v lese.

Maté se těší velké oblibě a to už i za hranicemi Latinské Ameriky, je možné se tak v dnešní době potkávat s velkým množstvím způsobů přípravy, od těch klasických až po ty extravagantní. Yerbu maté je možné si připravit jako latté nebo jako nápoj, který trošku připomíná mojito. Maté je možné si připravit na studený způsob či v kávovaru. Způsobu, jak maté upravit je mnoho. Pro začátek se budeme držet jednoho z tradičních způsobů přípravy yerby maté, ten vyznává klasickou etiketu přípravy tohoto nápoje.

K samotné přípravě tohoto nápoje dozajista potřebujeme nějaké to nádobí. Jasné je, že potřebujeme samotný nápoj, tedy samotnou yerbu maté, nejlepší je asi tuto směs koupit v sypané formě. Jakmile yerbu maté máme, dále potřebujeme větší šálek vlažné vody, nádobu, která je naplněna horkou vodou, teplota vody by měla být nejlépe mezi sedmdesáti až osmdesáti stupňů.

Dále potřebujeme k přípravě nějakou nádobku, ze které budeme již hotovou yerbu popíjet, klasicky se nejvíce doporučuje právě kalabasa. Kdo yerbu maté již někdy vyzkoušel v kalabase, už nikdy nechce pít yerbu jiným způsobem! Ke kalabase je dobré si pořídit také bombillu, což je tedy speciální brčko, které má na konci sítko a díky bombille budete mít rozhodně ještě intenzivnější zážitek z popíjení yerby maté.

Pojďme už, ale k samotné přípravě yerby maté. Vezměte si svou kalabasu a nasypejte do ní lístky yerby maté, zhruba asi třičtvrtě kalabasy lístkami zaplňte. Toto množství dodržujte, nevyplatí se vám ani šetřit na lístcích ani jich do kalabasy nasypat příliš mnoho.

Pokud jste začátečník v přípravě yerby snadno se vám může stát, že tento krok, který nyní následuje, snadno přeskočíte, proto je tedy důležité, abyste svou kalabasu nyní, když je naplněná, pořádně protřepali. Právě tímto protřepáním docílíme toho, vevnitř kalabasy se tvoří přirozený filtr, tudíž tak nehrozí, že se vám později při samotném popíjení bombilla ucpe. Pokud neprotřepete bombillu, snadno se vám ucpe.

Jakmile protřepete kalabasu, v této chvíli již můžeme vložit do kalabasy bombillu. Je důležité, aby čajové lístky po protřepání tvořily úhel o 45 stupních, ovšem neberte to doslovně, velmi zhruba takový úhel. Vznikne nám volné místo a do něj pak nasměrujeme bombillu.

V tuto chvíli příchází na řadu to nejdůležitější. Do naší kalabasy přelijeme vodu, kterou máme připravenou, voda musí být vlažná, nalijeme ji v takovém množství, aby se nám voda úplně vsákla. Jakmile se voda vsakne, nalijeme horkou vodu a můžeme ji nalít až úplně po okraj.

A yerbu maté máme hotovou! V tuto chvíli už rovnou yerbu maté popíjíme. Jakmile yerbu maté dopijeme, můžeme si připravit novou várku, dolijeme. Myslete na to, že yerbu maté poté již v kalabase nemícháme. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Yerba Maté'
Tipy na jiné články