Mohou děti pít čaj z rooibosu?

09.01. 2014 • Rooibos 9769x

Existuje jedna rozšířená legenda, která vypráví, že kdysi jedna matka omylem přidala do mléka špetku rooibosu, její dítě totiž křičelo na celý dům a ona ve spěchu, chtěla mít mléko co nejdříve hotové. Jaké bylo její velké překvapení, když se dítko brzy uklidnilo, jeho bolavé bříško také a v klidu usnulo. Do jaké míry je tato příhoda pravdivá dnes ani nikdo neví. Jedno z toho však vyplívá a to je jisté. Jižní Afrika je místem, kde se rooibos stává poměrně tradičním doplňkem ve stravě malých i větších dětí už celé generace. Právě dětem totiž rooibos pomáhá a to v mnoha směrech, pomáhá jim od žaludečních křečí, od ekzémů, od nespavosti a podobně. Pití rooibosu se také doporučuje těhotným ženám a kojícím ženám.

Čím víc se u nás rooibos stává známějším a vyhledávanějším čajem, tím více se mluví také o tom, že rooibos se nedoporučuje pouze dospělým. Rooibos se může doporučit lidem, kteří hledají zdravou alternativu za svých šest šálků kávy či těm, kteří milují čaj a hledají nové a nové chutě. Kromě toho je také rooibos vhodný pro děti všeho věku. V Jižní Africe není pití rooibosu dětmi nic neobvyklého, v našich končinách se možná budou hodit tyto tipy.

Právě díky prospěšnosti pro dětský organismus rooibos dostal přezdívku tekutý zázrak. Není potřeba čekat s pitím rooibosu čekat, sycené a přeslazené limonády či džusy nejsou pro děti nic vhodného, takže je lepší právě tyto limonády vyměnit za rooibos.

Právě špetku rooibosu totiž můžeme přidat již do mléka, které je určené našim nejmenším. Rooibos, přesněji přidáním špetky, totiž citlivě dítěti pomáháme od bolení bříška, od koliky a navíc, pokud má vaše dítko problémy se spaním, rooibos může také pomoci. Rooibos neobsahuje kofein, tudíž je to velmi zdravé a bezpečné řešení.

Samozřejmě také platí i to, že rooibos je dobré zařadit jako pravidelný doplněk do stravy těhotných žen, s rooibosem není potřeba přestávat ani po porodu, je doporučován také kojícím ženám. V těhotenství a při kojení se totiž v ženském těle snižuje obsah železa a to poměrně dosti. V tomto období pokud ráda pijete čaj, třísloviny v něm obsažené mohou množství železa v těle ještě snižovat, nakonec v těle může zůstat pouze jedna třetina železa, které se přijmá z potravy. Pití rooibosu tak může velmi účinně nedostatku pomoci zabránit. Rooibos obsahuje železo a i když se rooibos dlouho louhuje, neobjevují se v něm žádné třísloviny, což je plus.

Pro děti je vhodný rooibos, který je spojený s ovocnou směsí jako například Red Fruits či Peach Nectar.

Rooibos je také nápoj vhodný pro předškoláky. Kromě jiných minerálních látek rooibos obsahuje přávě již zmíněné železo, ale také vápník, a také fluór. A právě vápník a fluór jsou klíčové pro zdravý vývoj silných kostí a silných zubů a to především u dětí.

Rooibos má tu výhodu, že nikdy se nemusíme snažit, aby jeho chuť či jeho vzhled připomínal čaj. On totiž rooibos má nasládlou a jemnou chuť, která je pro rooibos typická a přirozená, tato chuť se skvěle váže také například k ovoci, takže z rooibosu můžete v letních měsících připravit osvěžující nápoj, který bude chutnat všem a v horku vás tak osvěží a příjemně zchladí. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rooibos'
Tipy na jiné články