Zdravotní účinky rooibosu

06.04. 2014 • Rooibos 6824x

Rooibosu se od nepaměti přezdívá horský čaj a to především v hornatých oblastech Cederbergu, což je severně od Kapského města. Holandští přesídlenci sahají po rooibosu zkrátka kvůli tomu, že připomíná čaj, ovšem mezi starousedlíky rooibos odjakživa představoval něco mnohem důležitějšího. Nápoj je připravován z keře aspalathus linearis a pro domorodce tak rooibos je součástí tradiční lidové medicíny. Ve dacátém století probíhá řada výzkumů a právě tyto výzkumy potvrzují, že pravidelné popíjení rooibosu opravdu dokáže pomoci lidskému zdraví a to poměrně hodně. A nepomáhá pouze tím, že je to zdroj hodně vitamínů a minerálů. Rooibos pomáhá také při nespavosti, při alergiích, při kožních potížích či při bolestech hlavy.

Pokud srovnáváme rooibos s čajem má rooibos jednu velkou výhodu a to tu, že v něm nemí obsažen kofein. Jeden šálek rooibosu stejně jako šálek zeleného čaje má v sobě antioxidanty, ve slabé chvíli vás tak dokážou povzbudit k jiným výkonům, právě proto si rooibos získává u lidí stále větší a větší oblibu, kvůli tomu, že v něm není ani trošku kofeinu.

Rooibos se podobá trošku klasickému čaji a to i svým vzhledem a chutí, právě díky tomu tak rooibos je skvělou alternativou pro vaše nejmenší. Vědci celkem nedávno přišli na to, že rooibos má v sobě také účinky, které jsou velmi vhodné pro děti a také pro miminka. Ona jedna špetka rooibosu, kterou přidáte dítěti do mléka, pomáhá proti bolestem bříška, proti kolice, má také protizánětlivé účinky, můžeme jej tak použít i na dětskou pokožku.

Rooibos je vhodný pro všechny, nejen pro děti. Pokud rooibos pravidelně popíjíte, zmizí bolest hlavy, lepší se spavost u lidí, kteří trpí nespavosti a podobně, tyto účinky jsou potvrzeny přímo pijáky rooibosu. Navíc rooibos je také velkým pomocníkem proti civilizačním chorobám. Snižuje tak rizika infarktu, snižuje psychické vyčerpání, snižuje vysoký krevní tlak, pomáhá revmatickým potížím a podobně. Toto jsou však jen některé možné obtíže, na které rooibos pomáhá.

Rooibos neobsahuje kofein a tudíž není potřeba přemýšlet nad tím, kolik jej můžete vypít a podobně. Pokud jste si tak rooibos zamilovali, klidně můžete vypít pět či šest šálků tohoto nápoje denně a nijak vám to neuškodí, vašemu zdraví to naopak prospěje.

Rooibos je nápoj, který doslova přetéká látkami, které jsou prospěšné pro zdraví, tudíž pravidelné pití rooibosu má svůj význam. V rooibosu je tak vitamín C, vápník, železo, draslík či například zinek.

Rooibos posiluje imunitní systém, pomáhá čistit organismus, brání hromadění škodlivých látek a to vše díky tomu, že rooibos má tak jedinečné složení.

Boj s kožními nemocemi a rooibos má také společnou spojitost. Jde tedy především o akné a různé ekzémy. V těchto případech rooibos pomáhá jak zevnitř tak z vnějšku, rooibos popíjíte a zároveň také potírejte místa, která jsou potřeba.

Polední roky je rooibos také spojován společně s udržením tělesné hmotnosti. Rooibos totiž tlumí nutkání lidí k přejídání a právě tak pomáhá kontrolovat hmotnost, právě poslední roky je tak rooibos velmi vyhledávaný doplněk výživy. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rooibos'
Tipy na jiné články