Vše co byste měli vědět o rooibosu

04.03. 2014 • Rooibos 4528x

Je vlastně rooibos čaj nebo není rooibos čaj? Opravdu umí probrat unaveného člověka, i když v sobě nemá kofein? Pokud dokáže vybudit lidské tělo k větším výkonům, jaktože se doporučuje také ke zklidnění po náročném dni, či pro uvolnění od stresových situací? Kolik rooibosu vlastně je dobré denně vypít? Nemůžeme to s pitím rooibosu přepísknout? Při kožních problémech máme rooibos spíše potírat na postižená místa nebo jej máme klasicky pít? Rooibos je rozhodně nápoj, který je pro lidský organismus prospěšný a to v různých ohledech. Právě díky tomu asi nikoho nepřekvapí, že uživatelé často nevědí, jak vlastně rooibos účinkuje a funguje. Právě díky tomu vám tento článek odpoví na ty nejčastější otázky.

Čaje obecně jsou zelené, černé, bílé. Rovněž jsou čaje červené, a to jsou právě rooibosy.

Tak toto je právě asi ten nejčastější omyl. Rooibos najdeme asi v každé nabídce obchodníků s čajem, v nabídce snad každé čajovny a podobně. Rooibos jako čaj chutná a také tak vypadá. Lístky rooibosu může mnohé zmást, myslí si, že je to opravdu nějaký čaj. Jeden šálek rooibosu, ať už studeného či teplého, dokáže člověka pořádně nabudit podobně, jako například šálek zeleného čaje. Rooibos ovšem ve skutečnosti čajem není. Lístky rooibosu jsou totiž usušené lístky keře aspalathus linearis, tedy v překladu čajovníkovec kapský.

Rozdíl však nespočívá pouze v botanických zajímavostech. Od skutečného čaje se tak rooibos liší i v detailech, které jsou poměrně důležité, obsauje vitamín C, velké množství minerálních látek jako vápník, železo a jiné, neobsahuje kofein. Rooibos má rovněž výhodu, protože když zapomenete na to, že rooibos louhujete a vytáhnete jej až po dlouhé době, nezhodnotí se tak jako tomu je u jiných čajů.

Rooibos může nahrazovat kávu, ovšem zároveň zklidňuje. Tak jaká je tedy pravda?

V posledních pěti letech se na čajovém trhu můžeme potkat s rooibosem, který se zpracovává do podoby espressa, chutná jako espresso, vypadá jako espresso a má také i typickou pěnu. Rooibos má velmi jedinečné složení a právě díky tomuto složení umí nabudit lidské tělo, samozřejmě zvěsti o zklidnění a odstranění stresu jsou rovněž pravdivé. Právě tento nápoj umí také snížit hladinu stresového hormonu, který se jmenuje kortisol.

Kolik toho musíme vypít, aby se objevili účinky tohoto nápoje? Kolik rooibosu můžeme denně vypít, aniž bychom ohrozili naše zdraví?

Záleží na tom, pro jaký účel rooibos konzumujeme. Navodit uvolnění nám dokáže už jeden šálek rooibosu. Ovšem pokud chceme rooibos pít kvůli trvalejším účinkům jako třeba proti vysokému krevnímu tlaku, jako prevenci proti rakovině a podobně doporučuje se vypít denně pět až šest šálků tohoto jedinečného nápoje. Právě to je i trošku odpověď na druhou otázku. Rooibos v podstatě můžete popíjet od samotného rána až do samotného večera, svému tělu tím tak jedině pomáháte.

Můžete ochutnat například Mighty Lemon, Red Fruits či rooibos s kokosem.

Konzumace rooibosu bývá často doporučeno kvůli kožním problémům jako je akné, ekzémy a podobně. Abychom dosáhli kýženého efektu je lepší rooibos pít či potírat postižená místa?

Rooibos působí proti zánětům, takže rozhodně nic nepokazíte tím, když jím budete potírat zasažená místa a budete rooibos také popíjet. Můžete si však vybrat a držet se jen jedné z variant. Kromě potírání postižených míst můžete také uskutečnit rooibosovo koupel. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rooibos'
Tipy na jiné články