Jak na správné pití čaje

05.09. 2013 • Čaje 3512x

Vysílaný pořad Etiketa nabídl divákům mnoho poučných rad, pokud jste se dívali, jistě víte, že pořádný fau-pax je, když je žena na ulici spatřena s cigaretou. Dále také přestupek proti dobrému chování a jakémusi kodexu je, když jako první podáte manželce vašeho šéfa ruku. Je pravdou, že bontomy o slušném chování máme jakžtakž v paměti, ale málokdo dokáže popsat, jaká je podle etikety kultura pití čaje. Neznalost neomlouvá a tak pro vás máme v tomto článku seznámení s kulturou pití čaje.

V tomto článku se budeme věnovat pití čaje jako společenské události, na to jak servírovat čaj během ranní snídaně doma či během návštěvy, se v tomto článku nezaměříme.

Jedno z důležitých pravidel, jestliže pořádáte čajový dýchánek v dobré společnosti, je zejména to, že jako hostitel svým hostům nabízíte minimálně tři druhy čaje, které jsou odlišné. U tří druhů nemusíte nutně zůstávat, pokud je vaše fantazie bohatá, máte dostatečné zásoby, čajový servis a další potřebné věci, můžete svým hostům připravit nezapomenutelný zážitek.

Podobně jako na různých oslavách a večírcích počítáte s tím, že dorazí abstinent a tak pro něj máte výběr nealkoholických nápojů, kvalitní čajový dýchánek by měl mít mezi čaji, které se na dýchánku podávají, bohatý výběr, neměli by chybět například čaje ranní či čaje odpolední, klasický černý čaj bez jiných přísad a podobně.

Dobré je zásobu doplnit například čajem Earl Grey, opomenout nesmíme také zelený čaj (Lung Ching, Young Hyson či japonský čaj Sencha), dále myslete na bylinné čaje, které jsou rovněž vhodné podávat na dýchánku (Lapacho, Rooibos). Hosté mají různé chutě, chcete všechny uspokojit, někdo se chce vyhnout kofeinu, někdo jej naopak přivítá.

Samotná příprava čaje samozřejmě musí dodržovat určité postupy, mimo jiné je dobré čajové šálky zahřát horkou vodou, svým hostům čaj servíruje v konvici, která je zbavena čajových lístků či čajových sáčků. Hosté by měli mít možnost si po celou dobu dýchánku dolévat čaj, který jej nejvíce oslovit, hosté mohou také zkoušet různé druhy čaje. Dopředu raději počítejte s touto možností a mějte připravenou rezervu čajových šálků, ideálně tři šálky na konvici a na jednu osobu.

Samozřejmě vše není jen na vás jako na hostiteli, i vaši hosté během vašeho dýchánku by měli dodržovat několik zvyklostí. V různých zemích a hlavně v různých kulturách jsou tyto zvyklosti jiné a rozdílné a často mají zcela odlišné podoby. Ovšem pokud budeme dbát na evropské tradice vycházející z britského prostředí, můžeme zjistit, že takové zvyklosti, které se tradují, ve skutečnosti moc neplatí.

Mezi lidmi je často rozšiřována zvyklost, že ve společnosti se drží šálek čaje společně se zvednutým malíčkem, tohle je však úplně v rozporu s etiketou pití čaje. Pokud se na podobný dýchanek dostanete, tohle rozhodně nedělejte.

Podobně je na tom také zvyklost, že pokud pozorujete společnost v družném hovoru, pozorujete je pečlivě a to zpoza okraje vašeho čajového šálku. Tak tomu není, pokud máte potřebu šálek neustále držet ve svých rukou, je dovoleno dívat se přímo do šálku.

A co závěrem? Jedno upozornění. Nepřidávejte si zároveň mléko a citrón do čaje a to nikdy!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Čaje'
Tipy na jiné články