Yerba maté - legendy a mýty

16.02. 2014 • Yerba Maté 3978x

Během posledních pár let se můžete v různých magazínech dočíst, že mnoho celebrit světového měřítka našlo zálibu v pití yerby maté. Jsou to například následníci britského trůnu, Moby, Hillary Clintonová či Madonna. Tento tradiční jihoamerický nápoj podle historiků dokonce popíjeli také Che Guevara či Charles Darwin. Už víme, právě díky moderní medicíně, odkud se bere ona síla a blahodárné účinky pravidelného popíjení yerby maté. Ovšem, kde se vzalo maté samo o sobě? Na tuto otázku nám poskytuje odpověď právě indiánská legenda.

Guaraní jsou indiánský kmen a v jejich mytologii je měsíc ženskou postavou. Je to vlastně bohyně, kterou pojmenovali Yari. Guaraní žili na, uzemí a právě jednou večer na tomto území pozorovala Yari hluboké lesy. Každý den pociťovala touhu vyjít si na obhlídku, chtěla se pokochat touto krásou. Proto si k sobě přivolala další bohyni Arai, ta má původní podobu jako růžový mráček soumraku. Slovo dalo slovo a společně se obě dvě dohodly, že další den si společně na onu obhlídku konečně vyjdou.

Druhý den od rozbřesku se skutečně obě dvě procházely po tropickém a hustém pralese, cítili všude klid a užívaly si čistý vzduch. Nechtěly nikoho kolemjdoucího příliš děsit, tudíž na sebe vzaly lidskou podobu, podobu dvou krásných dívek. Brzy se však schvátila únava a tak se rozhodly nabrat síly v malém stavení, které zahlédly.

Najednou však uslyšely ohromný řev jaguára, ten se chystal obě bohyně rozcupovat na kousky, právě se připravoval ke skoku. Na poslední chvíli pak jaguára zasáhl šíp, který vyšel od starého indiána kmene Guaraní, který stál opodál, právě tomuto indiánovi patřilo ono stavení, kde se obě bohyně chtěly ukrýt a odpočinout.

Vzal obě bohyně k sobě domů, přijal je ve vší pohostinnosti, právě touto pohostinností jsou Guaraní proslulí, tedy indián i jeho manželka s dcerou se k bohyním chovali velmi dobře. Bohyně nabraly dostatek sil a druhý den se tak rozloučily se svými hostiteli, indián je pak ještě kousek doprovodil. Společnou cestou jim indián vyprávěl, proč vlastně žije takto daleko od lidí. Jakmile jedna z jeho dcer vyrostla, jejího otce se zmocnili nepříjemné obavy a stavy úzkosti, tyto nepříjemné obavy a úzkosti mu dočista popletly mysl. Opustil tak však svůj kmen, a chtěl najít znovu klid a pohodu, které ztratil.

Dalším dnem se bohyně vracejí na nebesa, již ve své původní podobě, chtějí starému muži poděkovat za jeho pohostinnost a za vše, co pro ně udělal, uvažují proto, co pro něj udělat. Přišly na jedno řešení, které tak nepomůže jen jemu samotnému, ale celému jeho kmeni. V noci indián a jeho rodina v klidu spali, sestoupila bohyně Yari z nebe a do země zasela semena maté. Znovu se poté zjevila v lidské podobě a indiánovi a jeho rodině poděkovala za pohostinnost a jako díky jim i celému lidstvu dává maté, což je symbol pro přátelství a užitek tak dokáže přinést každému člověku. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Yerba Maté'
Tipy na jiné články