Jihoafrický keř rooibos

06.09. 2013 • Rooibos 2875x

Rooibos pochází, z hornatých uzemí na severu od Kapského města, právě původní obyvatelé, kteří žili na tomto území rooibos měli v úctě a hovořili o něm jako o horském čaji. Osadníci, kteří přicházeli z Evropy, jej spíše znají jako červený čaj, právě i s tímto označením se setkáváme dodnes. Rooibos byl několik staletí součástí lidové medicíny, některé jeho účinky poté později potvrzuje moderní medicína. Například vysoký krevní tlak, kožné problémy, nemoci oběhového systému, nemoci srdce. To jsou jen některé z potíží, které pitím rooibosu zmírníte či úplně utlumíte. Rooibos je skvělý pro povzbuzení lidského organismu a to vše umí i bez kofeinu.

V současné době se každým rokem vyprodukuje zhruba patnáct tisíc tun rooibosu, který je už usušený, jeho finanční hodnota je asi pětset miliadr korun. Botanik švédského původu Carl Thunberg jako první začíná více a intenzivněji zkoumat keř aspalathus linearis, právě z tohoto keře tehdejší křováci servírovali nápoj, který pil prakticky každý, těhotné ženy, nemluvňata, kojící matky, staří lidé a podobně, zkrátka všichni.

Asi v první polovině dvacátého století tento nápoj pil v jižní Africe snad každý a pije ho každý i v dnešní době. Rooibos se v Kapském městě podává pořádně slazený a s mlékem, je to jedna z nejoblíbenějších variant rooibosu a v jižní Africe tuto variantu zná snad úplně každý.

Skutečná popularita rooibosu se do Evropy dostala až před několika lety. Například v Německu však rooibos je známý o mnoho déle.

Rozruch, který se okolo rooibosu děl je naprosto oprávněný. Posuďte sami. Vypadá jako čaj, chutná jako čaj, ovšem na rozdíl od běžných čajů rooibos neobsahuje žádný kofein. I díky tomu můžeme rooibosu vypít v podstatě kolik se nám zamane.

Rooibos je možno připravit na mnoho způsobů, chuťově se od sebe liší a to dosti výrazně, čili když budeme mít štěstí, každý jeden šálek, který si připravíme tak může být úplně jiný. Pokud se chcete o konzumaci poradit s lékaři, vězte, že lékaři vám budou v pití rooibosu velmi podporovat.

Pokud chceme zajistit lidskému tělu maximální léčebné a preventivní účinky, pravidelně budeme popíjet asi pět až šest šálků rooibosu denně. Všichni už z předchozích řádků víme, že rooibos neobsahuje kofein, můžeme čaj dát k pití také malým dětem, kojícím ženám či těhotným ženám.

Rooibosové směsi s ovocem si můžeme připravit například tyto Red Fruits, Peach Nectar, Mighty Lemon.

I když má rooibos mnoho příznivých účinků na lidský organismus a na zdraví člověka, je velká chyba myslet si, že je to obdoba zdravotního čaje. Kromě toho, že rooibos vyniká svou skvělou chutí, můžeme jej spojovat s různými druhy ovoce, rooibos především bystří vaše unavené tělo, vaše unavené smysly a tudíž můžete raději sáhnout po rooibosu, než si uvařit kávu či si otevřít nějaký z energy drinků. Rooibos funguje také jako uklidňující a zklidňující nápoj. Snižuje hladinu stresu, o tomto problému vznikají nejedny vědecké studie. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rooibos'
Tipy na jiné články