Rooibos jako účinný prostředek proti stresu

02.03. 2014 • Rooibos 4297x

Nápoj, který skoro vůbec neobsahuje kofein, i navzdory tomu dokáže posílit lidské tělo a to ve chvílích únavy či ztráty energie a pozornosti, tak takhle je znám rooibos mezi lidmi. A berte v potaz také rooibos, který je připravovaný jako espresso, tedy i s pěnou. Právě tehdy vzniká ona představa, že rooibos se popíjí především tehdy, pokud máme náročný den či jsme bez energie, zkrátka když potřebujeme stimulovat. Pravda to je, ale není úplná. Právě rooibos si můžeme připravit k tomu, aby se naše tělo dokázalo vybudit k většímu výkonu, ovšem i tak si rooibos můžeme uvařit a vypít jej proto, abychom se zbavili stresu, který se v nás za celý den nashromáždil. Je to potvrzeno i vědeckými výzkumy.

V dnešní době je stres a stresové situace na denním pořádku, mnoho z nás je vystaveno až přemíře stresu. Odborníci radí stále stejnou věc, poměrně snadnou, avšak v dnešní době jen málo splnitelnou. Ve svém nabitém programu si najít čas a také místo pro relaxaci a pro uvolnění, musíte se naučit vypnout a odreagovat se. Když se s takovou radou setkáme, reagujeme na ní stejně. Jak si udělat čas? Kde ten čas vzít?

Mnoho lidí, kteří si nemohou dovolit vypnout a odpočinout dočasně sáhnou po řešení a to, že pijí nápoje a limonády, které obsahují kofein, právě od těchto nápojů si mnozí slibují doplnění energie.

Vědecké výsledky však ukázaly, že kofein často bývá překážkou od skutečné úlevy od stresu, právě kvůli němu se nás tak stres a stresové situace drží a dost déle. V našem organismu kofein zhoršuje celkový stav centrální nervové soustavy, které je v tu chvíli citlivá.

Pokud však popíjíte rooibos, situaci s kofeinem se vyhnete, rooibos totiž kofein neobsahuje a působí tak na naše tělo opačným způsobem. Pokud tedy pijete nápoje s kofeinem právě kvůli tomu, abyste si ulevili od stresu, uděláte daleko lépe, když si místo kofeinových nápojů uvaříte raději šálek rooibosu. Pokud chcete nahrazovat kávu rooibosem a nechcete přitom přijít o typickou kávovou chuť, můžete sáhnout po rooibosu espresso.

Výzkumy, které probíhali v Stellenboschi přicházejí s důkazy, které ukazují, že rooibos přímo potlačuje ony negativní vedlejší účinky stresových situací, kterým býváme často vystaveni. Některé složky rooibosu totiž umí snižovat úroveň biosyntézy kortisolu, to je důležitý stresový hormon a je jedno, zda je to klasický červený rooibos či je to zelený rooibos.

Každý člověk, který je vystavován běžným stresovým situacím má v sobě právě tyto stresové hormony, čili pokud dotyčného podrobíte laboratorním testům, hladina těchto stresových hromonů bude s největší pravděpodobností ve velmi vysokých hodnotách. Pokud by se tento člověk rozhodl několikrát denně pravidelně popíjet rooibos, už po krátkém časovém úseku je možné zjistit výrazné snížení hladiny stresového hormonu.

Dlouhodobá ignorace stresu je velmi nebezpečná, navíc když si „pomáháte“ kofeinovými nápoji, on stres spolu s kofeinovými podporami není nebezpečný pouze sám o sobě. Právě stres, přesněji vysoká hladina kortisolu bývá často velmi úzce spjata s rozvojem civilizačních onemocnění, které jsou v současnosti běžné. Jedná se například o vysoký krevní tlak, cukrovka, migrény a podobně.

My z nabídky můžeme doporučit rooibosy, které jsou smíchané s ovocem, například Red Fruits, Mighty Lemon či Peach Nectar a další.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rooibos'
Tipy na jiné články