Jak skladovat yerba mate

09.10. 2013 • Yerba Maté 2404x

Podrobně určené kroky jako například sušení lístků nad ohněm, to je zpracování a sušení yerby maté a má to jen jediný výsledek. Tím je právě uchování jedinečných chuťových vlastností v lístcích cesmíny, právě tyto chuťové vlastnosti se později v nápoji naplno rozvinou. Je proto asi všem jasné, že pokud chcete z yerby maté dostat opravdu to nejlepší z nejlepšího, je potřeba uchovávat yerbu maté přesně tak, jak je to potřeba. Proto je jasné, že otevřený sáček, který je navíc nad sporákem či nad topením, to pravé ořechové nebude.

Nemusíte se však začít děsit. Samotné uchovávání yerby maté není vůbec žádné tajemství či záhada. Je samozřejmě nutné dávat pozor na uskladňování a také na to, že je zde nutné si zapamatovat pár pravidel a doporučení, díky nim tak bude vaše yerba maté mít stále své vlastnosti, které mít má.

Stejně jako u různých čajů a u jejich skladování je potřeba se vyhnout především vzduchu, vlhku či slunečnímu světlu. Yerba maté poměrně snadno do sebe vsákne a natáhne veškeré pachy z okolí, díky tomu je jasné, že yerba tímto ztrácí své vlastní aroma, které je tak nezaměnitelné.

Při skladování yerby jsou tak platné skoro všechny zásady, které jsou potřeba u všech ostatních čajů. Musejí být v suchu, v temnu a co nejlépe uzavřít, aby se k nápoji nedostal vzduch.

Samozřejmě, tohle nejsou pravidla, kvůli kterým je potřeba se v noci budit a přemýšlet zda jste yerbu nedali k topení, nenechali ji otevřenou a podobně.
Yerba maté si totiž sama o sobě poměrně dlouho uchovává své vlastnosti, pokud tak yerbu pijete poměrně pravidelně, nemusíte se tak strachovat, že vaše yerba podlehne oxidaci a tím pádem tak přijdete o složky, které jsou pro vás tak moc důležité.

Yerbu maté není dobré ukládat do mrazáku, není totiž úplně stavěna na prudké změny teploty, proto se tohoto raději pro dobro yerby vyvarujte, není také dobré yerbu maté nechávat příliš dlouho otevřenou, může vám totiž vybětrat a nebo také do sebe vtáhnout okolní pachy a kdo by chtěl, aby jeho yerba byla cítit jako česnek, cibule, kari a podobně, asi nikdo.

Do čeho tedy yerbu maté uložit, do jakých nádobek? Jako jedna z těch nejlepších variant se tak jeví nádobka, která je speciální a to tím, že se vyrábí přímo a speciálně k uchovávání yerby maté. Tyto nádoby jsou velmi užitečné, mají speciální zobáček, díky kterému můžete pohodlně dávkovat yerbu maté aniž byste neustále otevírali dózu, navíc tato nádoba má také perfektní izolační vlastnosti, což yerba ocení.

Podobně vám také mohou posloužit i jiné dózy například na uschovávání kávy či jiných čajů. Pokud si rádi děláte zásoby a máte nějaké to maté doma do zásoby, můžete jej v klidu ponechat v tom obalu, ve kterém jste jej zakoupili. Výrobci totiž obvykle dobře vědí, v čem své maté prodávají, tudíž není nutné nijak přesypávat yerbu do ničeho jiného, v klidu je necháme v původním obalu.

Uchovávat yerbu při cestách na dovolenou, za příbuznými a podobně můžete poměrně snadno a jednoduše. Stačí pouze a jenom opatřit si PET láhev, která je tmavá a do ní si přesypat vaši yerbu maté. S malou pomocí trychtýře tak v klidu a pohodlí vše odměříte, tudíž se nebudete muset strachovat o to, že se vám sklenice s yerbou v kufrech rozbije a yerba se vám tak rozsype do všeho oblečení. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Yerba Maté'
Tipy na jiné články