Existuje více druhů yerba maté?

07.10. 2013 • Yerba Maté 2992x

Yerba maté je tradiční jihoamerický nápoj, pokud jste v konzumaci maté začátečníky, je dost možné, že vás pohled na nabídky, které nacházíte u dobrých obchodníků, trochu mate a nevíte co si počít, co vybrat a podobně, tápete. V mnoha zemích Latinské Ameriky je právě yerba maté velmi důlěžitá, dalo by se říci taková „srdcovka“, v dnešní době jsou již dostupné balení, která jsou označována různými názvy, a právě tyto názvy začátečníkům pranic neřeknou a spíše je zmatou. V trojci zemí, kde se maté vyskytuje, jsou vidět určité odlišnosti, maté se v každé zemi jinak pije a jinak připravuje. V tomto článku proto naleznete stručný přehled těch rozšířených druhů maté, takové druhy se kterými se můžete setkávat v Argentině. Uruguay či Paraguay.

Yerba maté můžeme rozdělit do jednotlivých druhů a právě těchto způsobů je celá řada. Asi jedno z nejzákladnějších a pravděpodobně také jedno z nejdůležitějších dělení zůstává stále to dělení klasické, tedy na tradicional a especial. Rozdíly mezi těmito tradičními děleními je poměrně jednoduché.

Pokud se jedná o čaj yerba maté tradicional prochází lístky rostliny velmi mimořádným procesem sušení, právě po tomto sušení jsou lístky nachystány pro přímou spotřebu. Pokud se jedná o čaj yerba maté especial, znamená to, že čajové lístky jsou po sklizni a usušené, k tomu navíc mají na svém kontě ještě další zrání, toto zrání může být dlouhé až dva roky. Toto sušení probíhá v koších nebo také v tradičních sudech.

Výsledkem je pak chuť, která je méně hořká, právě kvůli této chuti se po čaji yerba maté tradicional, tedy po nejrůznějších těchto čajích, ohlížejí čajový začátečníci. Mimo hořkou chuť je celá chuť čaje, celý výraz čaje especial spíše jemnější.

Druhá varianta, jak můžeme pojmenovat další jiné druhy maté je pak dělení, které se zaměřuje na to jak se melou jednotlivé lístky. Právě podle tohoto mletí se vyskytují další druhy maté suave, maté elaborada či maté despalada. Co si pod těmito názvy představit? Různé druhy mletí a to mletí hrubé, mletí střední, mletí jemné.

Pokud vaše volba padne na maté suave, je potřeba vědět, že chuť čaje bude o dost jemnější, než chuť despalady, nezáleží tak na tom, jak moc je zrno namleté. Maté suave v sobě obsahuje tak kromě samotných čajových lístků také stonky, v nálevu tak právě tyto stonky plní poměrně důležitou misi. Právě tyto stonky mají za následek jemnou chuť čaje.

Označení maté elaborada je takový pomyslný střed v mletí, maté despalada je ta nejjemnější mletá směs, i zde najdete stonky, jen pro zajímavost je to zhruba jedno procento v celé směsi.

Znalci a také ti, co maté pijí již nějakou dobu a mají s ním už své zkušenosti, tak většinou chtějí mít z pití čaje ten nejintenzivnější chuťový zážitek, právě pro ně je pak despalada tou nejlepší volbou.

Dělení podle způsobu zrání a také podle mletí jsme si už nastínili, ovšem tohle nejsou jediné způsoby dělení, maté můžeme také dělit podle způsobu přípravy, podle regionu. Právě v tomto případě dělení se můžete setkávat s argentinským maté, uruguayským maté či paraguayským maté. Jen tak pro vaši představu se v Praguay místo klasické kalabasy, která se připravuje z vydlabané dýně maté hojně z býčího rohu, které bývá označováno jako guampa, podává v ledové podobě a to s přidaným citrónem nebo s přidanou limetkou. Tradičně je Argentina domovem kalabas a bombill a to právě v různých podobách v jakých se s těmito nápoji můžeme setkávat u specializovaných prodejců. Uruguay často preferuje spíše větší nádoby a čaj se v těchto nádobách louhuje mnohem déle, než bývá u maté zvykem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Yerba Maté'
Tipy na jiné články