Chyby při přípravě nápoje z maté

01.01. 2013 • Yerba Maté 3189x

Příprava yerba maté není žádná velká věda. Není potřeba nic složitého, stačí si jen pamatovat pár zásad a také vlastnit ty správné nástroje. Začátečníkům se může při prvních pokusech o přípravu maté stát, že se ihned poprvé vše nepovede přesně tak, jak by mělo, nezoufejte, nejste rozhodně první. Samozřejmě toto se může stát i ve chvílích, kdy se snažíte postupovat přesně a striktně podle tradičního receptu, a také ve chvílích, kdy vlastníte všechny nástroje a používáte je. Jak se to vůbec může stát? No poměrně lehce. Při první zkušenosti s přípravou yerba maté docela jednoduše dokážete opomenout malé drobnosti, tyto drobnosti však můžou čaj významně ovlivnit, tehdy především jeho chuť. Tento článek vám stručně přináší ty nejčastější.

Přesné pravidla pro přípravu a také pro servírování yerby maté je věnován samotný článek. Zde se spíše zaměříme na taková doporučení, na co je potřeba si dávat si pozor, čeho se vyvarovat a podobně. Mnohdy se tak jedná o zbytečnosti, maličkosti, ovšem výsledek to může docela dost ovlivnit, ovlivňuje to také váš prožitek z čaje a také ze samotného pití maté, což pro mnohé je přímo rituál.

Hodně nováčků v konzumaci čaje věnují dostatek času výběru maté, nepodceňují také všekeré nástroje, které jsou k tomu potřebné, poté nedočkavě otevírají balíčky s bombillou nebo s kalabasou. Tohle není nic špatného, naopak je to dobré. Sem tam se může, ale vyskytnout problém a to ten, že chuť čaje, kterou si doma připravíte, chuť nemusí odpovídat tomu, jakou jste poznali v dobrých čajovnách či u svých čajových přátel. Důvod bývá obvykle jednoduchý. Novou kalabasu a bombillu je totiž potřeba před prvním vařením zajet, pro toto zajetí existuje výraz currado.

Currado se připravuje tak, že novou kalabasu standartně naplníme do tří čtvrtin lístky maté, přidáme horkou vodu, která má teplotu mezi 70 a 80 °C. Pozor, v tuto chvíli však čaj nepijeme, necháváme jej jen tak stát a louhovat čtyřiadvacet hodin. Po čtyřiadvaceti hodinách kalabasu vyprázdníme a pořádně jí umyjeme. Celé to ovšem nekončí! Dále kávovou lžičkou jemně a opatrně vydlabeme zbytek dužiny, která vevnitř kalabasy zůstala. V tuto chvíli začneme zase proces se zalitím maté a dvacetičtyř hodinovým louhováním. Kalabasu znovu vyčistíme a nyní už je naše kalabasa zcela připravena a můžete jí ihned začít používat.

To, že zapomenete na currado není však jedinou věcí, na kterou se často zapomíná. Druhé pravidlo, na které nováčci v přípravě yerby maté mnohdy zapomínají je teplota vody. Mnozí si hlídají, aby voda byla vlažná a měla zhruba okolo padesáti stupňů, už však zapomíná, že čaj nesmí být zalitý v žádném případě vroucí vodou, teplota by měla mít minimálně o dvacet stupňů méně.

Nejedná se o nerozeznatelnou vadu. Pokud svůj čaj maté zaléváte právě vroucí vodou, výsledek pak neobsahuje všechny účinné látky, které v sobě maté má (vroucí voda tyto látky zcela zničí), navíc i chuť maté bude silná a to je zbytečné.

Podobného ražení je i další nešvar, který je rozšířený i mezi těmi zkušenějšími milovníky maté, bývá to míchání nápoje bombillou. Výsledkem je pak to, že můžete ucpat samotnou bombillu či polykáte z celé směsi jemný prach.

Na závěr je dobré vědět, že yerbou je dobré v kalabase pořádně promíchat (třást) a to před zalitím, v žádném případě po zalití. Tím, že zatřeseme yerbou před zalitím docílíme pravidelného louhování směsi.

Jaké maté doporučujeme k ochutnání? Doporučujeme Despalada Yerba Maté, pražené maté pampero carnival či trošku natrpklé maté Salida del Sol. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Yerba Maté'
Tipy na jiné články