Druhy rooibosu

04.11. 2013 • Rooibos 3016x

Čaj rooibos není u nás žádnou novinkou, už delší dobou je v podvědomí mnoha lidí. Čaj má svůj původ v jihoarfické republice, ovšem až tak úplně čajem není, milovníci čaje si jej rádi dávají například s medem nebo s mlékem, toto je velmi oblíbené právě na jihu Afriky. Určitá část všech milovníků čaje ví, že rooibosu existuje mnoho druhů. Jako druhy nemyslíme pouze rozmanité ochucené varianty načervenalého rooibosu, ale tyto druhy jsou od earl graye až po vanilrooibos kindsku. Nedávno tomu, se stal doslova hitem mezi čaji zelený rooibos, a obdobně to také vypadá se slávou rooibosu espresso, ten se možná dočká podobné slávy.

Rooibos a všechny jeho druhy jsou z jediného keře, na rozdíl od jiných druhů čaje, druhy rooibosu spadají do čeledě bobovitých, tedy aspalathus linearis, neboli čajovníkovec kapský. Všechny varianty, které máme k dispozici tak nejsou výsledkem pěstování na několika různých rostlinách, ale jsou výsledkem vyjmečného a jedinečného jak sušení tak zpracování.

Jedinečná chuťová a také estetická příbuznost chuti rooibosu s čajem proto přivedla vědce v jihoafrickém Agricultural Research Council na takovou myšlenku, že by bylo určitě podobně jako v případech čaje možné vytvořit právě zelený rooibos. Jejich myšlenka se nakonec ujala a nápad má úspěch od roku 1995 tak mnozí milovníci čaje mohou vychutnávat jedinečný zelený rooibos. Právě zelený rooibos nejen svým vzhledem, ale také vůní a především chutí velmi připomíná zelený čaj, navíc k tomu také obsahuje více antioxidantů, než klasický červený rooibos.

Jak už jste se ve výše zmíněných řádcích dozvěděli, zelený rooibos je čaj, který se připravuje ze stejného druhu keře jako klasický rooibos, liší se pouze tím, jak se zpracovává. Klasický rooibos podléhá oxidaci, na rozdíl o zeleného, kde tento proces není. Zelený rooibos se totiž rovnou suší, oxidaci vynechává a to kvůli tomu, aby se neznehodnocovali některé aktivní látky.

To má za následek čaj, který má velmi jemnou chuť, ta připomíná klasický zelený čaj, čajové lístky jsou také světle zelené.

Jelikož se zelený rooibos vyhýbá oxidaci, má v sobě zesílené antioxidační účinky, v souvislost právě s těmito antioxidačními účinky je možno hovořit také o tom, že tento čaj je mžoné využít v boji s rakovinou, zatím se o tom pouze hovoří.

Rok 2006 také znamenal pro rodinu rooibosu další přírůstek a to konkrétně rooibos espresso. Pokud jako konzumenti máte raději povzbuzující účinky kávy či dokonce chuť kávy, ovšem zároveň chcete omezovat přísun kofeinu do svého těla, rooibos espresso může být do určité míry pro vás jakési řešení.

Pokud chcete s pitím kávy přestat či hledáte jinou a zdravější alternativu, je pro vás rozhodně dobrou a vhodnou alternativou právě zelený rooibos. Samotný rooibos neobsahuje kofein, místo kofeinu tak v rooibosu je mnoho vitamínu C, různých minerálních látek, během dne tak můžete rooibos popíjet zcela bez obav.

Praktický lékař vám jistě dá zapravdu, když mu řeknete, že chcete právě rooibos pravidelně pít. Většina lékařů se totiž shoduje v názoru a to v tom, že denně je dobré a tím pádem také ideální vypít šest šálků rooibosu. Právě šest šálků rooibosu vám zaručuje velký užitek z látek, které tento čaj obsahuje a tím pádem tak upevňuje vaše zdraví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rooibos'
Tipy na jiné články