Historie rooibosu

30.04. 2014 • Rooibos 4574x

Možná se setkáváte s názvem červený čaj, ovšem když se podíváme do botanického hlediska, tak rooibos nemá s čajem jako takovým, vůbec nic co by je spojovalo. Ovšem je velmi těžké někomu to objasnit, když rooibos má sytě červenou barvu, má nasládlou vůni, během několika let si rooibos dokázal získat na svou stranu také holanďany, kteří jsou velcí konzervativci, právě vyměnili kdysi tolik oblíbený černý čaj za rooibos. Právě rooibos totiž přináší podobné uspokojení jako černý čaj, jako plus má v sobě mnoho vitamínů, pokud jej pijete pravidelně na lidské tělo a vaše zdraví to má velmi pozitivní a blahodárné účinky. V některých oblastech jižní Afriky tak tento čaj pijí víc jak třista let, a není se čemu podivovat.

Severně od Kapského města, asi dvěstě kilometrů, budete mít možnost vidět horskou oblast zvanou Cedarberg. Je to oblast, kde je divoká příroda, bystřini se zde utkávají se skalnatými vrcholkami hor a je to krásný pohled. Pokud budete mít štěstí, můžete zde občas potkat na levharta. Tato oblast se však dostává do širšího podvědomí kvůli tomu, že se zde začíná více a více propagovat pití nápoje, který se vyrábí ze sušených lístků keře, který se jmenuje čajovníkovec kapský.

Cedarberg je totiž jediná oblast, kde se tento keř přirozeně vyskytuje, původní obyvatelé, kteří zde žili se tak můžou pyšnit tím, že jako první poznávají léčivé účinky, které tento nápoj z jehličkovitých listů obsahuje. Právě nápoj z listů čajovníkovce byl již odnepaměti velmi úzce spjat s tradiční lidovou medicínou, právě tradiční lidové medicíně často připisovali až magické účinky.

Pokud byste se procházeli po stezkách, které vedou skrz Cedarbergu asi před třemisty lety, narazili byste pravděpodobně na lidi, kteří jsou vyzbrojení sekyrkami a šli na místa tohoto keře, aby si usušili listy, přesně podle předem daných postupů. Nezbytná podmínka pro úspěch tohoto nápoje tak spočívá v oxidaci.

Právě od těchto lidí se o nápoji, tedy především o jeho účincích, dozvídají první holandští usedlíci, ze začátku začínali rooibos pít jako náhražku za černý čaj, rooibos byl cenově dostupný.

Okolo roku 1772 je zde na návštěvě botanik Carl Thunberg, a právě on poprvé přednáší o tomto záhadném keři, a také o nápoji, který na své návštěvě vyzkoušel a který mu učaroval, právě tak se do Evropy dostává první zmínka o rooibosu.

Nová etapa v dějinách rooibosu se tak začíná psát roku 1904, právě díky tomu si tak šálek tohoto nápoje můžeme dát i my. Obrovský potenciál, který v sobě rooibos má si tak jako první naplno připouští ruský imigrant Benjamin Ginsberg, chopí se příležitosti a začne rooibos nakupovat ve velké míře právě z oblastí, kde se rooibos pěstuje, zde mu také přezdívají Horský čaj. Asi tak právě v této době se rooibos dostává do Evropy, právě rodina Ginsberga totiž v tuto dobu je zařazena mezi důležité obchodníky s čaji. Pozoruhodné je, že právě rodina Ginsbergova se stará o šíření rooibosu dodnes, tedy více než sto let poté.

Tímto ovšem dějiny rooibosu zdaleka nekončí, počátky jeho průmyslného zpracování se tak dají počítat od třicátých let dvacátého století, a rozhodně se zde nekončí. V roce 1995 se rodina rooibosu rozrostla a to o zelený rooibos, dalšího přírůstku se dočkala roku 2006, kdy do rodiny přišel rooibos espresso. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rooibos'
Tipy na jiné články