Proč pít maté?

23.01. 2014 • Yerba Maté 2854x

Yerba maté je nápoj, který má svůj původ v jižní Americe, v České republice a Slovenské republice byla yerba maté donedávna známá spíše mezi propagátory zdravé výživy či mezi milovníky čajů obecně. Argentinští indiáni maté přezdívali nápoj bohů, poslední dobou se o yerbě maté doslýcháme i z takových míst, kde bychom si ani nepomysleli, že o yerbě uslyšíme. Pomoc v boji s obezitou, povzbudivé účinky, právě tyto účinky a zejména pomoc s obezitou, přitahuje k pití i ty, kteří jinak čaje nepijí a ani jej moc nemusí. Je to logické, není se čemu divit. Yerba maté dokáže dodávat energii, umí potlačit pocit hladu, navíc také farmakologové z University of Illinois zjistili, že yerba maté umí být nápomocná v boji s rakovinou tlustého střeva.

Informace, které se dochovali, ukazují, že indiáni vítali své návštěvníky z dalekých krajů a hostili je právě yerbou maté. Yerba maté byla velmi uctívaná, důkazem toho je i to, že archeologické nálezy nám ukazují, že směs yerby maté byly nalezeny v hrobkách mezi různými předměty, které si sebou lidí brali do hrobu.

Pokud se zaměříme na laboratorní analýzy, ty také potvrzují, že yerba maté má velmi blahodárný účinek na lidské tělo a lidské zdraví. Důvod je velmi jednoduchý. I když se možná yerba maté na první pohled nezdá, obsahuje velké množství minerálních látek a vitamínů. Jsou to například vitamíny A, B, C či například také E, nesmí zde chybět antioxidanty a také betakaroten. Zastoupeny v yerbě maté jsou také minerály, například vápník, hořčík, železo a draslík.

I když v sobě yerba maté ukrývá tolik příznivých látek pro zdraví, v některých jihoamerických zemích je yerba maté nejrozšířenější nápoj i z jiného důvodu než jen kvůli účinným látkám. Je také nejrozšířenějším nápojem kvůli tomu, že má silně povzbuzující účinky. Lístky cesmíny paraguayské totiž v sobě obsahují kromě všeho jiného také deriváty kofeinu.

V západních zemích je yerba maté populární i díky tomu, že dokáže potlačit pocit hladu. Právě pitím yerby maté pro zahnání hladu se mnozí inspirovali u indiánských kmenů, kteří s tím měli bohaté zkušenosti. Indiáni si totiž pití yerby maté oblíbili právě například v dobách, kdy měli nedostatek potravin, či v dobách, kdy byla obrovská vedra.

Právě na zahnání pocitu hladu, který yerba maté umožňuje, si nedávno připoměli výživoví poradci, ti hledali pouze přírodní cesty na to, aby se lidé, kteří k nim docházejí, mohli bezpečně a zároveň taky účinně shodit pár kilogramů, které mají navíc. Dnes se yerba maté kromě čajového obřadu využívá také jako pomůcka pro hubnutí, efektivně bojuje s pocitem hladu a vy tak rozhodně sníte menší porci než obvykle.

Ke všem těm důvodům, kvůli kterým je pití yerby maté tak dobré se přidává ještě jeden důvod a to poměrně nedávno. Tento důvod je poměrně velký, yerba pomáhá prevenci a léčbě rakoviny tlustého střeva. Právě farmakologové University Illinois ve svých laboratorních testech ukazují, že deriváty kofeinu, které jsou v yerbě maté, snižují zánětlivost tkání, mají také schopnost způsobovat buněčnou smrt nádorovým buňkám, které vznikají ve slepém střevu.

V yerbě maté je totiž přítomna kyselina kofeylchinová, ta dokáže zmírnit záněty tkání, právě z těchto zánětů tkání se mohou později vytvářet nádorové onemocnění tlustého střeva. Je nutné se zmínit o tom, že kyselina kofeylchinová umí zabíjet nádorové buňky, zvláště když je tato kyselina ve vyšší koncentraci, ovšem má to výhodu, zdravé buňky nechá, nijak k nim nezasahuje. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Yerba Maté'
Tipy na jiné články