Rooibos a účinky na rakovinu

05.01. 2013 • Rooibos 2602x

Zhruba před třemi roky Jihoafrická asociace pro boj s rakovinou (zkráceně CANSA) vytáhla na světlo studii, která ukazuje různé možnosti, jak využít rooibos v boji s rakovinou, tato studie shromažďuje poznatky za posledních padesát let. O výsledky se zajímaly vědci z celého světa, rooibos je čistě přírodní, je rovněž k sehnání a cenově je dostupný ve srovnávní s jinými léčebnými prostředky. Je dobré podotknout také to, že pokud se jedná o prevenci rakoviny a nejen jí, prozatimní výsledky, které jsou k dispozici jsou velmi dobré.

Zelený rooibos, který se rozšířil do podvědomí lidí teprve nedávno, předešlé studie, které se prováděly potvrdily, že v sobě má vyšší koncentrace určitých látek, které jsou důležité, a právě tyto látky pomáhají k prevenci rakoviny a také k léčbě rakoviny. Červený rooibos, tedy ten klasický má v sobě rovněž obsažené tyto látky, ovšem nejsou v takovém množství, jako v zeleném rooibosu.

Během výzkumu se také zjišťuje, že neoxidovaný rooibos, tedy ten zelený umí zpomalovat růst rakovinných buněk a to poměrně dosti zpomalovat.

Právě lístky z keře, ze kterého se získává rooibos, v sobě mají flavonoidů, tedy přesněji sekundárních metabolitů, které mají velmi silný antioxidační účinek. Flavonoidy jsou látky, u kterých je zaznamenáno mnoho zdravotních účinků, které jsou velmi pozoruhodné, právě tyto zdravotní účinky nepomáhají pouze samotné rakovině, ale také například lidem, kteří trpí cukrovkou. Dále také pomáhají při Alzheimerově chorobě, při problémech s oběhovou soustavou nebo s nemocemi srdce.

Autoři této studie naznačují, že pokud chceme využívat účinky rooibosu úplně, je dobré pravidelně rooibos popíjet a to asi v rozsahu pěti až šesti šálků čaje denně. Právě díky popíjení tohoto nápoje zaručujete svému tělu denní produkci glutationu, to je antioxidfant a vyrábí se přímo v lidském těle, právě u něj v minulosti byla prokázán um preventivně pomáhat proti rozvoji rakoviny.

Podle momentálních soudů rooibos umí velmi dobře bojovat s rakovinou a to ne jedním způsobem, ale přinejmenším pěti způsoby.

Umí bojovat proti poškození DNA a mutegenezi, díky tomu se tak přímo omezuje vyskytování a intenzitu buněčných změn s nimiž je rovněž propojeno rakovinné bujení. Má v sobě totiž orientin, quercentin a luteolin, to jsou právě látky, které umějí odstranit z lidského organismu volné radikály, tyto látky právě mají za vznik nežádoucím poškozováním DNA v lidských buňkách.

Rooibos rovněž pomáhá pozastavení dalších buněčných změn, které vedou přímo rozpuku rakoviny u buněk, u buněk ve kterých dochází k poměrně závažným poškozováním struktury DNA, jinak by mohlo dojít k tomu, že by se mohly stát pro lidské tělo nebezpečné. Ovšem rooibos umí také už vzniklým rakovinným buňkám v další reprodukci, rovněž tím zabraňuje také tvorbě nádorů v lidském těle.

Kromě všech těchto procesů, umí rooibos působit preventivně a to v podpoře správného fungování důležitých funkcí, například funkci jater. Podporují funkci jater například tím, že pomáhá zlepšit úroveň vylučování nežádoucích látek, ty mohou být za možným rozvinem rakoviny, tedy některé formy rakoviny, zjeména však podporuje přirozenou tvorbu antioxidantů, které se vytváří přímo v játrech.

Vše tak poměrně jasně naznačuje, že věda a vědci nacházejí v rooibosu velmi spolehlivého pomocníka a to především v prevenci výskytu rakoviny. Rooibos tak nejen velmi pomáhá a je vašemu tělu velkým pomocníkem v mnoha oblastech, cenově se dá běžně pořídit, rovněž jeho pořízení není nijak složité, příprava je jednoduchá, co víc si přát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rooibos'
Tipy na jiné články