Bílé a žluté čaje

10.10. 2013 • Čaje 2701x

Bílý čaj. Název sám už ukazuje, že je to velmi něžný a čistý čaj. A je to pravda, bílý čaj je totiž ten nejjemnější druh čaje, který je k dostání. V dnešní době je bílý čaj velmi populární a to především za tím účelem, že v sobě má přírodní antioxidanty, které jsou velmi účinné. Výsledný nápoj, který získáme umí velmi dobře posloužit i při shazování nadbytečných kilogramů. Němečtí farmakologové toto dokonce potvrzují, právě němečtví farmakologové započali a dokončili několik klinických studií, kde se zabývali tím, že testovali čaj na lidských tukových buňkách. Právě výtažek z bílého čaje umí velmi dobře utlumit a ochromit nově vznikající tukové buňky.

Historie jemného nálevu

Pokud se zaobíráme historií bílého čaje, přesuneme se na přelom osmého a devátého století. Právě v této době byl v Číně nalezen bílý čaj. Na přelomu osmého a devátého století si tak bílý čaj již lidé vychutnávají, ovšem pouze a výhradně jen císařové. Císařové a především jejich mamon zapříčinili, že bílý čaj má pověst výjmečného čaje, má v sobě určitou výjmečnost. Evropa poznala bílý čaj poměrně nedávno. Ovšem v dnešní době bílý čaj máme k dispozici v čajovnách a jiných obchodech s čajem.

Pěstování a sběr čajových lístků

Málo slunečné stinné oblasti, zde se čajovníkové keře pěstují, právě díky tomuto procesu jsou čajové lístky světlé barvy. Samotný sběr čajových lístků se provádí před monzunovými dešti a během poměrně krátké doby, konec března a začátek dubna. Čajové lístky jsou sbírány pouze a jenom ručně, nesmějí být rozevřené pupeny. Po samotném sběru se čajové lístky nijak výrazně dále nezpracovávají, nechají se zavadnout, posléze se suší na sluníčku. Právě díky těmto minimálním úpravám po sklizni čaje, si v sobě bílý čaj nechává ono jemné složení a hlavně velmi lahodnou chuť.

Odkud se bere název?

Čajové lístky, které jsou mladé, mají na sobě jemné bílé chloupky, ty jsou patrné na první pohled. A díky tomu získáváme i samotný název.

Samotná příprava bílého čaje

Čaj nesmíme zalívat vroucí vodou. V žádném případě! Ideální teplota pro bílý čaj je asi 80 stupňů. Pokud se čaj dostane do kontaktu s vyššími teplotami pak z něj ucházejí vitamíny a nápoj má velmi nahořklou chuť. Čas luhování je poměrně různý, při samotné koupi je proto velmi vhodné poradit se o času luhování s prodejcem, který se specializuje na tyto čaje. Zlatavý nápoj s nasládlým aroma, přesně to je výsledek. Aby byl prožitek ze samotného pití čaje, je dobré si k pití pustit relaxační hudbu.

Vybrané druhy bílého čaje

Xiao Bai

Narcissus

Bai Hao Yinzhen

Pai Mu Tan

Snow Buds

Žlutý čaj

Polozelený čaj, i s tímto názvem se můžeme setkávat pokud se jedná o žlutý čaj, žlutý čaj se totiž považuje za jakýsi střed mezi zeleným čajem a mezi bílým čajem. Své blahodárné účinky v sobě má právě díky krátké doby oxidace. Pokud pijeme žlutý čaj podporujeme svou soustředěnost, srdci zajišťujete velmi dobrou péči, ovlivňujete trávicí soustavu, stimulujete svou nervovou soustavu. Právě díky pomoci srdci se o něm říkává, že otevírá srdce. Jako další účinky pití tohoto čaje je například odbourává roztěkanost, neklid, pomáhá od stresu. Žlutý čaj se obvykle používá také pro snížení vysokého cholesterolu.

Historie žlutého čaje a tajemství jeho názvu

Podobně jako bílý čaj i žlutý čaj má svou domovskou základnu v Číně. Právě tento nápoj se připravoval jen a pouze pro císaře. Kvůli tomu, že jej popíjeli především císaři má tento čaj titul, císařský čaj. Císařský dvůr lpěl především na tom, že zde nesmí být jiný čajový lístek, přítomností jiného čajového lístku totiž nedochází k takové delikátnosti čaje a nemá takovou velkou kvalitu. V době vlády císařů se žlutý čaj vybírá i jako daň, kterou ustanovili císaři. Císaři byla velmi oblíbená žlutá barva, právě z této oblíbenosti pramení název tohoto čaje.

Výroba a pěstování čajových lístků žlutého čaje

Na světě jsou různí čajoví podvodníci, právě kvůli nim je tak výrobní postup tajen a přísně střežen. Výrobní tajemství zná pouhá hrstka lidí. Nažloutlou někdy až zlatavou barvu mají tyto lístky právě díky speciálnímu sušení. Čajové lístky se suší poměrně pomalu a celkem dlouho. Čajové lístky jsou při procesu sušení přikryté a to lněnou látkou.

Příprava žlutého čaje

Jedna lžička čaje se rovná litru a půl vody, voda musí mít 80 stupňů. Samotné luhování čaje je asi jednu až dvě minuty. Výhodou je, že samotný nálev můžeme opakovat a to dokonce i třikrát po sobě a nemusíme mít obavy, že by žlutý čaj ztrácel na své kvalitě a své chuti. Barva tohoto řaje je medová někdy až okrová, charakteristické a velmi jedinečné aroma a nasládlá chuť, to jsou domény žlutého čaje.

Určité druhy žlutého čaje

Jushan Yinzhen

Da Ye Qing

Hung Tang

Meng Ding Huang Ya

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Čaje'
Tipy na jiné články