Zdravotní účinky práškového čaje

01.01. 2013 • Matcha 2404x

Matcha, tedy zelený práškový čaj, je známý a slavný jako esenciální součást tradičního čajového obřadu takřka po celém světě. Matcha je známá také tím, že ji pravidelně popíjeli v budhistických chrámech, rovněž byla matcha oblíbená u japonských samurajů a to po tisíce a tisíce let. Právě matcha je doporučována a byla často používána pro chvíle, kdy jedinci hluboce meditovali. Staří samurajové dokonce matchu popíjeli v dobách, kdy měli před bitvou. Matcha je známá také pro své účinky, které uklidňují, ale také dodává organismu energii a vyburcuje tělo k větším výkonům. Matchu tak pijí lidé na celém světě, lidé co se řídí zdravým životním stylem či ti, co vyznávají tradiční čajový obřad.

Své o tom ví také příběh, který nám popisuje, jak že se to vlastně matcha dostala mimo Čínu dál do světa. Odpradávna se v Číně těšilo velké oblibě uskladnění léčivých bylin ve formě prášku. Vše v tradiční medicíně tak bylo převáděno do formy prášku a mezi lidmi se tak rozšiřovalo. Mezi vyjímky se ani nezařazuje matcha. Matcha tak byla známá a velmi uznávána jako lék, který pomáhal proti horečkám, proti zánětům, nemocný organismus navíc matcha přirozeně pročistila a pomohla tělu rychle se zregenerovat.

Klinické studie, které proběhly o mnoho století později tak potvrzují to, co čínská medicína říká. Matcha patří mezi zelené čaje, tudíž právě ty nejdůležitější příznivé účinky jsou právě tohoto odrazem. Ovšem od zeleného čaje se liší a to tím, že má specifický způsob produkce a také přípravou se účinky znásobí a jsou pak větší.

Hlavní důvod toho, že jsou účinky větší, je snadný. Místo klasického zalití čajového sáčku se matcha, tedy její zelený prášek rozmíchává s vodou, tudíž právě ten prášek pijeme. Právě díky tomu tak naše tělo zužitkovává mnoho příznivých látek, které jsou v matche obaženy.

Právě jednou z nejvýraznějších výhod toho, že se matcha popíjí i se zeleným práškem je v případech antioxidantů, právě antioxidanty jsou důležité látky, které pomáhají proti stárnutí, lepší se vám fyzická kondice, spalují se lépe tuky v těle. Alanýzy, kterými matcha prošla tak poukazují na to, že obsahuje asi čtrnáct krát více antioxidantů než borůvky a ve srovnání se zeleným čajem víc jak deset krát více.

Podobný rozdíl, i když o něco menší, je také tehdy, když srovnáváte účinky zeleného čaje a matchy, srovnávání intenzity spalování tuků. Samotný klasický zelený čaj tak dokáže tento podíl zintenzivnit asi o deset procent, naproti tomu matcha tento proces dokáže zintenzivnit asi o čtyřicet procent.

Před bitvou se samurajové posilovali pitím matchy, to známe již z prvních řádků článků. A právě různé analýzy probíhaly také na téma, jaký potenciál má čaj na vytrvalost. Výsledek tak ukázal, že matcha dokáže stimulovat činnost srdce a celého kardiovaskulárního systému, dokáže zvyšovat odolnost a vytrvalost lidského organismu, před samotnou fyzickou aktivitou.

Matcha neobsahuje téměř žádný kofein, což je samozřejmě její výhoda oproti jiným zeleným čajům, právě energie, kterou získáte jejím pitím tak neprovází žádné vedlejší účinky kofeinu. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Matcha'
Tipy na jiné články